روش های تصفیه فاضلاب صنعتی (فاضلاب شیمیایی) دارای تنوع بالایی هستند. این تنوع بدلیل تاثیرات منفی ورود این پساب ها به محیط زیست می باشد.

هر یک از این روش ها با توجه به نوع مواد آلاینده موجود در فاضلاب شیمیایی طراحی شده و دارای ویژگی های خاصی هستند.

شرکت پالایش صدرآب کاسپین ؛ تولیدکننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد.

در ادامه به رایج ترین روش های تصفیه فاضلاب صنعتی و پساب ها پرداخته و ویژگی های هر یک را ارائه خواهد داد.

فاکتورهای مهم در تعیین روش های تصفیه فاضلاب صنعتی

روش های معرفی شده برای تصفیه پساب های صنعتی و شیمیایی در تمام دنیا از دایره گسترده ای برخوردار است.

در تعیین بهترین روش لازم است به چند فاکتور مهم توجه شود که برخی از آنها عبارتند از:

  • مقدار چربی و ذرات کلوئیدی موجود در فاضلاب
  • مقدار یون های سمی از قبیل روی، نیکل، کادمیوم
  • مقدار مواد جامد معلق در فاضلاب و میزان بزرگی آنها
  • درجه تجدید ناپذیری فاضلاب صنعتی
  • پارامترهای کیفی از قبیل BOD، COD، TSS و PH
  • نوع مواد آلی و غیر آلی موجود در فاضلاب
  • کیفیت مورد نیاز برای فاضلاب خروجی به منظور استفاده مجدد در صنایع مختلف یا ورود به طبیعت
  • مقدار فاضلاب ورودی به تصفیه خانهپ

بر اساس فاکتورهای فوق می توان روش های تصفیه شیمیایی فاضلاب، فیزیکی و بیولوژیکی خاصی را انتخاب نمود و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای فرآیند تصفیه فاضلاب را تهیه کرد.

رایج ترین روش های تصفیه پساب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به وجود مواد جامد معلق، مواد آلی و غیر آلی متفاوت، نیاز به طی کردن چندین گام و مرحله مهم داشته تا در نهایت خروجی مطلوبی داشته باشد.

به همین منظور، پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مجموعه ای از چند روش و گام مهم می باشد که در یک دسته بندی کلی می توان آنها را به این صورت بیان نمود:

تصفیه فیزیکی فاضلاب صنعتی

وجود ذرات معلق موجود در پساب های صنعتی منجر به ایجاد رسوب در تجهیزات تصفیه می گردد. به همین منظور لازم است در حذف آنها را به عنوان اولین گام در نظر گرفت.

جمع آوری مواد جامد معلق در فاضلاب به شیوه های مختلفی انجام میشود که از اصلی ترین آنها می توان به استفاده از آشغالگیرها اشاره نمود.

نصب آشغالگیر دستی، آشغالگیر مکانیکی و انواع آشغالگیر زوج توری با توجه به نوع ذرات معلق در فاضلاب در مسیر عبور آنها باعث میشود. باید از ورود آنها به درون تجهیزات مختلف از قبیل پمپ جلوگیری شود.

لازم به ذکر است که در این روش تصفیه فاضلاب صنعتی تنها ذرات جامد با اندازه بزرگ قابل حذف می باشند و تاثیری بر مواد آلی و غیر آلی و باکتری و میکروارگانیسم ها ندارد. علاوه براین، با کمک تجهیزاتی از قبیل کلاسیفایر عمل دانه گیری و حذف شن و ماسه معلق در فاضلاب تا 95 درصد بهتر انجام میشود.

تصفیه فیزیکی فاضلاب صنعتی

تصفیه شیمیایی فاضلاب صنعتی

یکی از اصلی ترین روش های تصفیه فاضلاب شیمیایی، تزریق مواد شیمیایی به فاضلاب و جداسازی آلاینده ها از آن می باشد. از جمله این موارد می توان به استفاده از دستگاه های چربی گیری فاضلاب اشاره نمود.

به منظور حذف ذرات کلوئیدی موجود در فاضلاب لازم است با استفاده از تجهیزات مختلف از قبیل چربی گیر DAF، چربی گیر API و چربی گیر CPI به انعقاد این ذرات کمک نمود.

ذرات چربی پس از انعقاد به سطح فاضلاب می آیند و قابل جمع آوری می باشند. برای جمع آوری این ذرات از اویل اسکیمر استفاده می گردد. علاوه براین، با تزریق مواد شیمیایی مختلف می توان نسبت به تنظیم PH فاضلاب اقدام نمود که تاثیر زیادی بر کیفیت پساب ها خواهد داشت.

از دیگر تجهیزات به کار رفته برای تصفیه شیمیایی فاضلاب می توان به انواع کلاریفایر اشاره نمود که فرآیند مخلوط کردن مواد منعقدکننده و پساب ها را با سرعت بالا انجام داده و ته نشینی آنها را آسان می کند.

لازم به ذکر است که روش جمع آوری و منعقد کردن ذرات موجود در پساب با توجه به نوع آنها متفاوت بوده و برای برخی از انواع فاضلاب می توان از پکیج فلوکولانت اشاره نمود.

اساس کار این پکیج بر پایه تزریق پلی الکترولیت یا پلی آکریل آمید بوده و با توجه به نوع مواد و پودری که در آن استفاده می گردد به انواع مختلف فلوکولانت کاتیونی و آنیونی تقسیم می گردد.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب شیمیایی

از مهم ترین روش های تصفیه فاضلاب صنعتی می توان به تصفیه بیولوژیکی آن اشاره نمود.

وجود باکتری ها و میکروارگانیسم ها در پساب های شیمیایی از بزرگترین تهدیدها برای سفره های آب زیرزمینی و سلامت انسان و طبیعت به شمار می رود.

به همین منظور لازم است با روش های مختلف نسبت به حذف این باکتری ها اقدام نمود که مهم ترین و رایج ترین راهکارها و تجهیزات مورد نیاز در این زمینه عبارتند از:

روش های هوازی تصفیه فاضلاب صنعتی

همان طور که از نام این گروه از روش های تصفیه فاضلاب صنعتی مشخص است.

برای حذف باکتری ها در این روش از اکسیژن هوا استفاده می گردد.

به همین منظور با کمک تجهیزاتی از قبیل سیستم های هواده سطحی شناور، هواده عمقی و هواده سطحی ثابت نسبت به تزریق هوا به درون فاضلاب اقدام می گردد. تصفیه به کمک روش لجن فعال از رایج ترین شیوه های هوازی تصفیه فاضلاب محسوب می گردد.

طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

شرکت پالایش صدرآب کاسپین به عنوان یکی از باسابقه ترین تیم های تولید تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب.

در طی سالها فعالیت موفق به طراحی و تولید و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی گردیده است.

این پکیج مجموعه ای کامل از روش های تصفیه فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی بوده که در محیط های صنعتی کاربرد گسترده ای خواهد داشت.

با توجه به اینکه طراحی این محصولات بر اساس نوع فاضلاب و نوع مواد آلاینده آنها طراحی و تولید می گردد.

کارشناسان شرکت پالایش صدرآب کاسپین از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه آماده ارائه مشاوره رایگان و معرفی این پکیج میباشند.

امتیاز دهید post

دیدگاه ها غیر فعالند