فاضلاب خانگی یا بهداشتی اصولا به فاضلاب ناشی از مصرف آب در واحد های مسکونی ، تجاری، اداری، رستوران ها ، هتل ها یا سایر محیط های  انسانی مصرف کننده ی آب اطلاق می گردد.

امروزه پساب بهداشتی بعنوان یکی از انواع پساب های سبک جهت تصفیه شناخته می شود که دارای  اهمیت ویژه ایست. این پساب با اینکه دارای پیچدگی های فاضلاب صنعتی نیست اما از لحاظ آسیب هایی که می تواند بر محیط زیست تحمیل کند تا حدودی اهمیتی در سطح پساب صنعتی دارد.

روشها و فرآیندهای تصفیه فاضلاب بهداشتی

شرکت صدرآب در راستای حفاظت از محیط زیست اقدام به طراحی و تولید سازه های ویژه ای از جنس کامپوزیت در قالب یک پکیج نموده است که با داشتن پیچیدگی ها و استفاده از تکنولوژی روز دنیا، کاربردی بسیار آسان و  بدوراز پیچیدگی های سیستم های تصفیه فاضلاب رایج را داراست.

پکیج های مذکور علاوه بر سهولت در راه اندازی و کاربرد آسان، با قیمت تمام شده ی پایین و قابل رقابت با محصولات مشابه و  با توجه به امکانات بیشتر و کاربردی تر توانسته است قسمت اعظمی از بازار را در اختیار بگیرد.

روشها و فرآیندهای تصفیه فاضلاب بهداشتی

نمونه پیشنهاد فنی تصفیه خانه بهداشتی مسکن مهر

فاضلاب تولید شده در مجموعه های مسکونی، تجاری، اداری، هتل ها و رستوران ها بعنوان فاضلاب بهداشتی شناخته می شود که از شستشوی ظروف و سالن، فرآیند پخت مواد غذایی، استفاده از سرویس بهداشتی و حمام و فرایند های دیگر مصرف انسانی تشکیل می گردد. فاضلاب انسانی در ایران بر اساس مطالعات انجام شده ضریبی در حدود 90 درصد از آب مصرفی را تشکیل می دهد. در طرح پیش رو فاضلاب بطور مستقیم به تصفیه خانه منتقل گردیده و در واحد متعادل ساز به صورت کمی و کیفی متعادل گردیده و سپس با فرآیند لجن فعال به روش هوادهی گسترده EAAS و روش A2O با فرایند رشد چسبیده تصفیه می گردد.

مشخصات فنی و فرایند سیستم:

به منظور دستیابی به استانداردهای محیط زیست تخلیه پساب به چاه جاذب، آب های سطحی و آبیاری فضای سبز طبق استاندارد سازمان محیط زیست، با توجه به کیفیت پساب ،الزاما از فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی ثانویه استفاده می شود. از جمله مدرن ترین و کارآمدترین روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی، روش تصفیه A2O می باشد.

این روش می تواند با اشغال کمترین فضای ممکن، علاوه بر حذف ترکیبات آلی، ترکیبات ازته و فسفره را نیز از فاضلاب جدا نماید.

البته به منظور افزایش راندمان و افزایش توان شوک پذیری و کاهش لجن مازاد تولیدی، از پکینگ مدیا در واحدهای بی هوازی، انوکسیک و هوازی نیز استفاده خواهد شد. همچنین برای کاهش مساحت واحد ته نشینی و افزایش راندمان زلال سازی از لاملاهای پلیمری در این مخازن استفاده خواهد شد. پساب با جمع آوری در یک مخزن متعادل ساز و همچنین جداسازی مواد معلق و قابل ته نشینی و تصفیه بیولوژیکی بی هوازی، انوکسیک و هوازی با روش هوادهی گسترده (IFAS/EAAS) (A2O) قابل تصفیه می باشد. پساب پس از تصفیه بیولوژیکی به حوض گندزدایی منتقل گردیده و به وسیله ترکیبات کلر گندزدایی و جهت آبیاری فضای سبز، استفاده در کشاورزی و یا بر اساس استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست برای تخلیه به آب های سطحی مانند رودخانه ها قبل انتقال خواهد بود.

سازه های پیشنهادی:

پکیج پیشنهادی برای تصفیه فاضلاب مجموعه مسکن مهر شامل 4 نوع سازه می باشد که در همه انواع آن از روش های نوین و پیشرفته در واحد های بی هوازی و متعادل ساز، هوازی و واحد زلال سازی استفاده خواهد شد.. در این سیستم با استفاده از مدیای ثابت و پکینگ های لاملا و سیستم حذف فسفر و نیتروژن مازاد ظرفیت لجن پذیری کل در فاضلاب افزایش یافته و راندمان افزایش و تثبیت میکروارگانیزم های موجود در سیستم تا 70 درصد افزایش خواهد یافت.

سازه های قابل ارائه:

سازه های قابل ارائه توسط شرکت صدرآب عبارتند از :

1- پکیج کامپوزیت:

این پکیج دارای بدنه پنلی مجزا از جنس فایبر گلاس کاروگیت اف آر پی می باشد که در فرایند مونتاژ و اتصال از پیچ و مهره و قطعات استنلس استیل استفاده می شود. قطعات جداگانه کامپوزیتی بهم پیوسته با اتصالات و پیچ و مهره استیل از بیرون و بافت یکپارچه کامپوزیتی داخلی می باشد. این نوع سازه با توجه به قابلیت دفن در زمین بدلیل کیفیت و طول عمر بالا از بهترین نوع سازه های تولیدی شرکت صدرآب می باشد. از مزایای عمده این پکیج می توان به وزن پایین، مقاومت بالا ،طول عمر بالا و سهولت کار، قابلیت کامل استفاده از روشهای نوین تصفیه فاضلاب و فرایند رشد چسبیده با کاربرد پکینگ مدیای ثابت ، عدم تاثیر شوک های وارده تحت تاثیر دبی ناگهانی با حجم کمتر سازه، امکان نصب بر روی زمین و زیبایی شکل و رنگ ظاهری را برشمرد. سازه های کامپوزیتی به شکل استوانه ای با ظرفیتهای متفاوتی قابل تولید و ارائه می باشند و به لحاظ کیفیت بالای متریال نسبت به فشار های مثبت و منفی از از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

از مزایای دیگر سازه های کامپوزیت پرتابل بودن سیستم می باشد که در صورت نیاز به جابجایی و انتقال، پس از نصب پکیج نیز می توان از این قابلیت استفاده نمود.

2_ پکیج پلی اتیلن کاروگیت:

این سازه از نوع پلی اتیلن کامپوزیتی با اتصالات جوشی الکتروفیوژن و مهاربند داخلی می باشد که با فرایند هوادهی گسترده امکان تصفیه فاضلاب رادر احجام مختلف داراست. از مزایای این سیستم می توان به قیمت مناسب، وزن پایین، سهولت کار و از معایب آن نسبت به سازه های کامپوزیتی می توان به الزام به دفنی بودن سازه و کیفیت پایین تر متریال و عدم قابلیت صد در صدی در استفاده از روش های نوین تصفیه فاضلاب نسبت به پکیج های کامپوزیتی اشاره کرد.

3_ پکیج فلزی:

پکیج های فلزی شرکت صدرآب با استفاده از ورق 8 میل (ST-37) و با استفاده از پاس های جوش CO2 بصورت کاملا آب بند عرضه می گردد.. از آنجا که سازه های فلزی بدلیل همجواری با حالت های اسیدی مختلف فاضلاب ، در معرض خورگی شدید قرار دارند، جهت جلوگیری از هرگونه زنگ زدگی ، خوردگی و پوسیدگی و حفظ دوام بدنه بخصوص در شرایط آب و هوایی شمال کشور، از 4 لایه رنگ اپوکسی شامل دو لایه آستر اپوکسی و دو لایه رنگ اپوکسی در پوشش خارجی این دستگاه استفاده می شود.

در قسمت داخلی بر اساس تجربیات عملی ، استفاده از رنگ اپوکسی اگر چه کارساز بوده است، اما طی مرور زمان و بدلیل سهل انگاری های اپراتوری مانند استفاده از اجسام سخت و برنده فلزی و ایجادکف مکرر در اثر باز سازی فرایند بیولوژیکی شاهد ایجاد زنگ زدگی در قسمتایی از دیواره فلزی سازه بوده ایم.

جهت پیشگیری از بروز مشکلاتی از این دست شرکت صدرآب در طرحی نوین و با استفاده از دانش روز، اقدام به نصب پوشش کامپوزیتی ضد ضربه و ضد خش (Scratch resistant) در قسمت های داخلی سازه های فلزی نموده است و بدین ترتیب قابلیت ضد اکسید و ضد اسید به بخش تولیدات فلزی این شرکت افزوده شده است.

از مزیت های دیگر سازه های فلزی امکان استفاده از سیستمA2O و نصب مدیا و سیستم رشد چسبیده در راکتور هوازی و پکینک لاملا در واحد ته نشینی را می توان نام برد.

4- سازه بتنی:

شرکت صدرآب با پشتوانه علمی و تجارب عملی در ساخت سازه های بتنی سیستم های تصفیه فاضلاب، توانایی ساخت سازه تصفیه فاضلاب بتنی بصورت EPC را داراست. سازه های بتنی با توجه به قابلیت های کاربردی و امکان استفاده از سیستم های نوین تصفیه، یکی از انتخاب های مورد نظر مشتریان این شرکت می باشد. این نوع سازه ها بصورت مدفون و و یا روی سطح قابل اجراست. ذکر این نکته حائز اهمیت است که از آنجا که پوشاندن سطح مخزن ها در سازه بتنی توجیه علمی و اقتصادی ندارد ، در صورت اجرای سازه بصورت دفنی با توجه به قرار گیری سیستم در مجتمع مسکونی، جهت جلوگیری از یروز خطرات احتمالی ، باید نسبت به ایمن سازی محوطه از طریق فنس کشی یا طرق دیگر اقدام نمود.

از معایب سازه های بتنی عدم امکان جابجایی وپرتابل نیودن، عدم امکان افزودن واحد های جدید تصفیه به سیستم و میزان اشغال فضای بیشتر را می توان بر شمرد.

در صورت امکان اجرا و ساخت سازه بتنی توسط کارفرما، شرکت صدرآب بصورت مشاور ، با تهیه نقشه های اجرایی و به شرط نظارت بر اجرا (در صورت تضمین کیفیت خروجی پساب) می تواند با مشتریان خود همکاری نماید. در صورت فوق تهیه نقشه های اجرایی و نظارت بر اجرا و تهیه نقشه ها و تجهیزات تصفیه خانه ، نصب و اجرا و راه اندازی تا حصول خروجی نهایی بر اساس استاندارد های مورد تایید سازمان محیط زیست بر عهده شرکت صدرآب خواهد بود

ذکر این نکته حائز اهمیت است که پکیج های تولیدی شرکت صدرآب به گونه ای طراحی و تولید گردیده اند که با تغییر و افزایش حجم فاضلاب، قابلیت پیوستن به راکتور های هوادهی دیگر را داراست .

 

متعلقات سیستم تصفیه در پکیج کامپوزیت کاروگیت و سازه بتنی و فلزی شامل موارد زیر می باشد:

  1. آشغالگیر سبدی

  2. مخزن پکیج تصفیه خانه جهت تصفیه 20 متر مکعب فاضلاب شامل واحد تصفیه بی هوازی با نصب مدیا، Anaerobicbaffled reactor با قابلیت حذف بخشی از COD و ترکیبات فسفره از پساب خام. واحد تصفیه آنوکسیک با نصب مدیا Anoxic reactor ، واحد بیولوژیکی هوازی به روش هوادهی گسترده و رشد چسبیده IFAS با قابلیت نصب مدیا به روش هوادهی عمقی (در این سیستم برای جلو گیری از عامل فرار لجن که در پساب بهداشتی بعلت عدم تناسب دبی با توانایی و حجم باکتریهای هوازی رخ می دهد ، واحد متعادل ساز در داخل پکیج طراحی گردیده و در مخزن هوادهی از سیستم رشد چسبیده با نصب پکینگ مدیا استفاده شده است. )

  3. شش دستگاه بلوئر هوادهی رونتای 7.5 کیلووات با هوادهی 160 متر مکعب بر ساعت در فشار 350 میلی بار با متعلقات کامل

  4. دیفیوزرهای حباب ریز با صفحات ساخت jager آلمان و انجام سیستم پایپینگ خطوط اصلی و فرعی توزیع هوا و اتصالات مربوطه

  5. تابلوی برق کنترل اتوماتیک تجهیزات الکترومکانیکال با تجهیزات آلمانی با برند اشنایدر و استاندارد IP54

  6. دوزینگ پمپ برند اتاترون جهت تزریق کلر در واحد کلر زنی

  7. مخزن ته نشینی ثقلی استاتیکی مجهز به ایرلیفت پمپ جهت برگشت لجن و دفع لجن

  8. مخزن ترکیب و واختلاط کلربا ظرفیت 300 لیتر

  9. پکینگ مدیای ثابت

 

متعلقات سیستم تصفیه در پکیج پلی اتیلن کاروگیت شامل موارد زیر می باشد:

1)آشغالگیر سبدی

2)مخزن پکیج تصفیه خانه جهت تصفیه 20 متر مکعب فاضلاب شامل واحد تصفیه بی هوازی با نصب مدیا، Anaerobicbaffled reactor با قابلیت حذف بخشی از COD و ترکیبات فسفره از پساب خام. واحد تصفیه ، واحد بیولوژیکی هوازی به روش هوادهی گسترده و روش هوادهی عمقی (در این سیستم برای جلو گیری از عامل فرار لجن که در پساب بهداشتی بعلت عدم تناسب دبی با توانایی و حجم باکتریهای هوازی رخ می دهد ، واحد متعادل ساز در داخل پکیج طراحی گردیده است. )

3)دو دستگاه بلوئر هوادهی رونتای 7.5 کیلووات با هوادهی 160 متر مکعب در فشار 350 میلی بار با متعلقات کامل

4)دیفیوزرهای حباب ریز با صفحات ساخت jager آلمان و انجام سیستم پایپینگ خطوط اصلی و فرعی توزیع هوا و اتصالات مربوطه

5)تابلوی برق کنترل اتوماتیک تجهیزات الکترومکانیکال با تجهیزات آلمانی با برند اشنایدر و استاندارد IP54

6)دوزینگ پمپ برند اتاترون جهت تزریق کلر در واحد کلر زنی

7)مخزن ته نشینی ثقلی استاتیکی مجهز به ایرلیفت پمپ جهت برگشت لجن و دفع لجن

8)مخزن ترکیب و واختلاط کلربا ظرفیت 200 لیتر

 

امتیاز دهید post

دیدگاه ها غیر فعالند