در تصفیه خانه ­های فاضلاب صنعتی معمولا از سه روش فیزیکی ، ­­ شیمیایی و بیولوژیکی استفاده میشود. در تصفیه فیزیکی معمولا از عوامل فیزیکی استفاده میشود.

آشغال گیری، دانه گیری، ته نشینی، فیلتراسیون و … از جمله روشهایی هستند که در تصفیه فیزیکی فاضلاب صنایعی مانند مواد غذایی و آشامیدنی، تولید مواد و محصولات شیمیایی و تولید منسوجات و غیره بکار می رود. وجود مواد جامد درشت و حجیم به تاسیسات مکانیکی در تصفیه خانه از جمله پمپها و واحد های اندازه گیری آسیب رسانده و اختلالاتی را در تانکهای هوادهی و در بخش تصفیه لجن بوجود می آورند

تصفیه شیمیایی:

روشهایی از تصفیه فاضلاب که باعث حذف و تبدیل عوامل آلوده کننده می گردند و مواد شیمیایی به عنوان عوامل موثر جهت انجام فرایند انعقاد و لخته سازی عمل می نمایند تصفیه شیمیایی نامیده می شوند.

این روش معمولا در تصفیه فاضلاب های صنعتی از جمله مواد غذایی و آشامیدنی مانند صنایع لبنی، تولید مواد و محصولات شیمیایی و تولید و رنگرزی منسوجات، دباغی و چرم و دیگر صنایع سنگین بکار گرفته می شود.

از معایب عمده این روش تصفیه در مقابل تصفیه فیزیکی و بیولوژیکی، افزایش مواد محلول در فاضلاب به علت افزودن مواد شیمیایی و هزینه بالای این مواد می باشد.

شرکت صدرآب با توجه به نیاز واحد های صنعتی از جمله صنایع غذایی مانند تولیدات کارخانجات کنسرو ماهی تن و دیگر صنایع غذایی که دارای پساب سنگین تر از واحد های معمول میباشند یا صنایعی از جمله صنایع نساجی و صنایع تابع آن، اقدام به طراحی و تولید سازه هایی از جنس فلز و کامپوزیت نموده است که با قابلیت های متعدد از جمله چربی گیری و آشغالگیری ، فرایند تصفیه این نوع فاضلاب ها را با کمترین هزینه و با استفاده از مدر ن ترین و اقتصادی ترین روش ها تسهیل نموده است.

تصفیه فاضلاب صنعتی به روش فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی

تصفیه بیولوژیکی:

روشهایی از تصفیه فاضلاب که در آن حذف مواد آلاینده توسط فعالیت های بیولوژیکی موجودات زنده انجام می گیرد تصفیه بیولوژیکی نامیده می شود.

تصفیه بیولوژیکی برای حذف نیتروژن موجود در فاضلاب که معمولا ناپایدار و فساد پذیرند، توسط موجودات ریز و میکروسکوپی، با تجزیه آنها و تبدیل به ترکیبات پایدار صورت می پذیرد. این ترکیبات بعدا ته نشین شده و بصورت لجن بیولوژیکی از فاضلاب قابل جداسازی می باشد.

البته لجن مزبور حاوی مقدار زیادی باکتری های فعال می باشد که در امر تصفیه نقش مهمی را ایفا می نماند و در روشهای مصنوعی تصفیه، این لجن اصطلاحا لجن فعال نامیده می شود. برای بالا بردن کیفیت تصفیه و کارایی سیستم، بخشی از لجن فعال مجددا به مدار تصفیه برگردانده می شود. در اکثر موارد با توجه به شرایط محیط می توان فاضلاب را به روش بیولوژیکی تصفیه نمود.

سیستمهای تصفیه بیولوژیک در شرکت صدرآب شامل

1-سازه های فلزی با ضخامت 8 میل از جنس فولاد با پوشش داخلی کامپوزیت، ضد اسید، ضد زنگ و ضد خوردگی ودر پوشش خارجی شامل 4 لایه آستر و رنگ اپوکسی

2- سازه های کامپوزیت قابل دفن شرکت صدرآب در ابعاد مختلف تا ارتفاع 3 متر و در اشکال استوانه ای و مکعبی و طول 12 متر

3- سازه هایی از جنس کامپوزیت کاروگیت شرکت صدرآب در ابعاد مختلف تا قطر 3 متر و طول 12 متر به شکل استوانه ای

4- سازه های بتنی مسلح که در ابعاد و اشکال مختلف قابل اجراست و بیشتر برای سیستمهایی در ابعاد و احجام بالا کاربرد دارد.

در پکیج های تصفیه بیولوژیک شرکت صدرآب از سیستم حباب دهی عمقی با دیفیوزر های حباب ریز و روشهای نوین از جمله سیستم رشد چسبیده با استفاده از پکینگ مدیای مخصوص جهت افزایش راندمان راکتور های هوادهی استفاده شده است .

استفاده از این سیستم نوین می تواند در بخش هزینه های ثابت و جاری شرکتها و سازمان ها جهت تصفیه فاضلاب خروجی نقش بسیار مهمی ایفا کند. علاوه بر این، سهولت نصب، راه اندازی و کاربرد پکیج های تصفیه فاضلاب بیولوژیکی شرکت صدرآب نیز در طول فرایند تصفیه از اهمیت بالایی برخوردار است.

سیستمهای تصفیه بیولوژیک

سیستمهای تصفیه بیولوژیک

سیستمهای تصفیه بیولوژیک

دیدگاه ها غیر فعالند