فاضلاب رستوران­ ها شامل فاضلاب تولیدی از شستشوی ظروف و مواد اولیه، پساب فرآیند پخت، شستشوی سالن ها و همچنین فاضلاب بهداشتی حاصل از سرویس های بهداشتی می باشد. امروزه به منظور دستیابی به استانداردهای محیط زیست جهت تخلیه پساب به چاه جاذب، آب های سطحی و آبیاری فضای سبز طبق استاندارد سازمان محیط زیست، الزاما از فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی ثانویه استفاده می شود. از جمله بهترین و کارآمدترین روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی، روش تصفیه A2O می‌باشد.

این روش می تواند با اشغال کمترین فضای ممکن، علاوه بر حذف ترکیبات آلی، ترکیبات ازته و فسفره را نیز از فاضلاب جدا نماید. البته به ­منظور افزایش راندمان و افزایش شوک ­پذیری و کاهش لجن مازاد تولیدی، از پکینگ مدیا در واحدهای بی هوازی، انوکسیک و هوازی نیز استفاده خواهد شد. همچنین برای کاهش زمین لازم جهت واحد ته نشینی از لاملاهای پلیمری نیز استفاده خواهد شد. این پساب با جمع آوری در یک مخزن متعادل ساز و همچنین جداسازی مواد معلق و قابل ته نشینی و تصفیه بیولوژیکی بی هوازی، انوکسیک و هوازی با روش هوادهی گسترده (IFAS/EAAS) قابل تصفیه می باشد. پساب پس از تصفيه بيولوژيكي به حوض گندزدایی منتقل گردیده و به وسیله گاز ازون گندزدايي و جهت آبياري فضاي سبز، استفاده در کشاورزی و يا بر اساس استاندارد سازمان حفاظت محيط زيست برای تخلیه به آب های سطحی آماده خواهد شد.

 مشخصات پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی با بدنه کامپوزیتی کاروگیت GRP شرکت صدرآب

بدنه پکیج از پنل ­های از جنس فایبرگلاس کاروگیت (Glass reinforced plastic) می­باشد که جهت مونتاژ از پیچ و مهره استنلس استیل استفاده خواهد شد.

ابعاد کلی پکیج : یک دستگاه  پکیج با طول 2/12 متر، قطر 4/2 متر

فضای مورد نیاز برای دفن:  طول حداقل 14 متر و عرض  حداقل 3 متر

متعلقات سیستم تصفیه فاضلاب با ظرفیت  m3/day 80 شامل موارد زیر می باشد:

 1. واحد ABR به منظور حذف فسفر مازاد از فاضلاب
 2. واحد تصفیه انوکسیک (Anoxic reactor) جهت حذف ترکیبات نیتروژن دار از پساب
 3. واحد بیولوژیکی هوازی روش هوادهی گسترده و رشد چسبیده IFAS مجهز به packing media  به روش هوادهی عمقی
 4. دو دستگاه بلوئر هوادهی Side Channel از برندهای معتبر بازار با ظرفیت هوادهی  m3/hr200 با فشار mbar 350 (یک دستگاه در حال کار و یک دستگاه رزرو)
 5. 32 عدد دیفیوزر هوادهی حباب ریز از برندهای معتبر بازار مجهز به سوپاپ و از جنس  ممبران EPDM
 6. لوله ها و اتصالات از جنس لوله های گالوانیزه، پلی اتیلنی و پلیمری برای خطوط انتقال هوا و پساب
 7. مخزن ته نشینی ثقلی استاتیکی مجهز به سرریز لوله ای، لاملا، ایرلیفت پمپ جهت برگشت لجن و دفع لجن
 8. تابلوی برق کنترل اتوماتیک تجهیزات الکترومکانیکال با تجهیزات اروپایی با IP54
 9. پکیج کامل کلرزنی با مخزن تماس

شرح فرآیند

 1. انتقال از ایستگاه پمپاژ:

پساب جمع آوری شده از بخش های مختلف پس از جمع آوری در یک مخزن اولیه جمع آوری و پس از متعادل سازی کمی و کیفی توسط پمپ لجن کش به پکیج تصفیه خانه منتقل می گردد.

 1. واحد بی هوازی ABR

در این واحد فسفر موجود در فاضلاب که از طریق شوینده ها وارد فاضلاب گردیده به روش بیولوژیکی حذف گردیده و فاضلاب آماده تصفیه بیولوژیکی تکمیلی می گردد.

واحد بی هوازی ABR

 1. واحد آنوکسیک(Anoxic):

در این واحد با تنظیم مقادیر اکسیژن در سطحی بین ناحیه هوازی و بی هوازی (اصطلاحا ناحیه آنوکسیک) و با تزریق بخشی از لجن فعال، شرایط انجام فرآیندهای نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون مهیا گردیده و بخش عمده ای از نیتروژن مازاد پساب به روش بیولوژیکی حذف می گردد.

 1. واحد هوازی رشد چسبیده (IFAS):

در این واحد پساب در رآکتور هوازی در بستری پر شده از پکینگ مدیای ثابت هوادهی گردیده و بخش زیادی از توده لجن بر روی سطح مدیا تشکیل می گردد. در حین هوادهی بر اساس طراحی این واحد جریان فاضلاب به طور پیوسته از سطح مدیا عبور کرده و مواد آلی با راندمانی بسیار بالا جذب توده لجن گردیده و از پساب حذف می گردد. استفاده از این روش مزایای زیادی از قبیل قدرت حذف بالاتر مواد آلی، مقاومت بالا در برابر شوک هیدرولیکی، حذف همزمان نیتروژن و مقاومت در مقابل مواد سمی احتمالی وارد شده به پساب دارد.

 1. واحد ته نشینی استاتیکی:

در این واحد لجن فعال تولید شده در واحد هوازی به کمک پکینگ  تعبیه شده به سرعت و با راندمان بالا ته نشین گردیده و آب تصفیه شده توسط سرریزها جمع آوری و به بیرون دستگاه منتقل می گردد.

 1. واحد کلر زنی:

در این واحد پساب تصفیه شده در یک مخزن تحت تزریق محلول کلر قرار گرفته و پاتوژن ها و انگل های احتمالی موجود در آن با راندمان بالا حذف می گردد.

کامپوزیت ها به­طور گسترده اي به عنوان پلاستیک هاي تقویت شده شناخته می شوند. مواد کامپوزیتی از دو جزء الیاف و رزین تشکیل می شوند و الیاف مورد استفاده معمولاً شیشه، کربن یا کولار هستند.  انواع رزین هاي مورد استفاده در تولید قطعات کامپوزیتی شامل پلی استرهاي اشباع نشده، وینیل استر، اپوکسی، پلی اورتان و … می باشند. در تولید کامپوزیت دو جزء الیاف و رزین بدون واکنش شیمیایی با یکدیگر مخلوط می شوند که در نتیجه ماده نهایی با مقاومت بیشتري نسبت به اجزاء اولیه شکل می گیرد. وزن پایین تر قطعات کامپوزیتی نسبت به سایر مواد نیز بسیار حائز اهمیت می باشد، تا جایی که به عنوان جایگزین قطعات فولادي 60 تا 80 درصد از وزن تجهیزات را کاهش می دهند. بطور مختصر مزایا و برتري هاي ترکیبات کامپوزیت در مقایسه با سایر موادي که بطور گسترده و معمول در صنعت تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند (از قبیل فولاد، فولاد زنگ نزن، آلومینیوم، پلی اتیلن، پی وي سی و…) به شرح زیر می باشد:

 • 1- مقاومت بسیار بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی شیمیائی
 • 2- مقاومت در برابر تجزیه میکروبی
 • 3- نور خورشید UV مقاومت بسیار بالا در برابر اشعه
 • 4-  مقاومت در برابر ضربه، شوك و انفجار
 • 5- ضریب انتقال حرارتی بسیار پائین
 • 6- استحکام ویژه بالاتر در مقایسه با سایر مواد
 • 7-  انعطاف پذیري بیشتر بدلیل زمینه پلیمري و شکل پذیري بسیار بالا
 • 8- مقاومت بیشتر در برابر ضربه و تنش
 • 9- ضریب انبساط گرمائی پایین
 • 10-  مقاومت خستگی بهتر
 • 11- نیاز به اتصالات کمتر
 • 12-  ضخامت کمتر با استحکام مساوي
 • 13- عدم نیاز به رنگ آمیزي دوره اي و هزینه نصب کمتر در مقایسه با سایر مواد
 • 14- وزن پایین تر نسبت به سایر مواد

لازم به ذکر است به دلیل مزایاي فوق الذکر، امروزه کامپوزیت در ساخت انواع کشتی و تجهیزات دریایی، صنایع هوا فضا، خودرو، نفت و گاز، آب و فاضلاب کاربرد فراوان و رو به گسترشی نیز دارد. این مخازن در برابر خوردگی ناشی از میکروارگانیسم‌ها و انتقال حرارت ناچیز و حفظ دمای سیال به مدت زیاد بسیار مقاوم است.

عمر مفید این مخازن پنج برابر بیشتر از مخازن بتنی و فلزی در برابر مواد خورنده است.

شرکت صدرآب به عنوان یکی از شرکت ها ی سازنده پکیج تصفیه فاضلاب در کشور با بیش از یک دهه تجربه تولیدی طراحی و اجرایی در این صنعت مشغول بکار بوده است. پکیج های شرکت صدرآب در قالب روشهای نوین تصفیه طراحی و تولید می شوند. در صورتی که مورد مصرف در احجام کوچکتر جهت واحد های مسکونی مد نظر باشد، و منبع پذیرنده مشکلی از جهت جذب آلودگی ها و کدورت موجود در سیستم های تصفیه  فاضلاب بوسیله سپتیک تانک نداشته باشد، نصب واحد سپتیک تانک تولیدی شرکت صدرآب  پیشنهاد می گردد. اگر چه امروزه استفاده از سپتیک تانک به دلیل بار آلودگی بالا و نیاز به تخلیه مخزن و مشکلات دیگر از قبیل تولید بوی نامطبوع، در اکثر کشورها تنها بصورت یک مرحله ی سبک سازی و بعنوان واحد پیش تصفیه کاربرد دارد.

در شرکت صدرآب انواع سپتیک تانک درصورت نیاز به کاربرد این محصول بصورت سپتیک تانک بتنی ، سپتیک تانک کامپوزیتی کاروگیت و سپتیک تانک پلی اتیلن کاروگیت قابل طراحی و تولید می باشد.

شرکت صدرآب

امتیاز دهید post

دیدگاه ها غیر فعالند