پکینگ مدیا:

پکینگ مدیا(packing media)، به عنوان یک واسط جامد یا موادی که نقش پر کنندگی دارند و در اشکال مختلفی مانند لانه زنبوری، مورب، و غیره تولید می شوند که در فرایندهای رشد چسبیده به عوان یک بستر رشد برای میکروارگانیسم ها و باعث افزایش تعداد میکروارگانیسم ها می شود و با عبور جریان های فاضلاب یا آب از این محیط، موادالاینده توسط میکروارگانیسم ها جذب و تجزیه می شوند.

 

پکینگ مدیا، به عنوان یک واسط جامد یا موادی که نقش پر کنندگی دارند و در اشکال مختلفی مانند لانه زنبوری، مورب، و غیره تولید می شوند

انواع پکینگ مدیا:

پکینگ مدیا در 2 نوع ثابت و متحرک تولید می شود و از جنس هایی نظیر پلی وینیل کلراید(pvc)، پلی پروپیلن (pp)، کربن فعال گرانولی، مواد پلیمری، سنگی، سفالی و غیره قابل عرضه می باشند که در برابر عوامل شیمیایی و مواد بیولوژیک و نور ماورابنفش مقام اند و وزن کمی دارند.

افزایش تعداد میکروارگانیسم ها باعث کاهش ابعاد مخازن بیولوژیکی و افزایش سرعت تصفیه و کاهش لجن تولیدی می گردد.

در واقع پکینگ مد یا باعث افزایش نسبت سطح به حجم می شود یعنی در یک حجم ثابت، سطح ویژه ی بیشتری داشته باشیم.

استفاده از پکینگ مدیاا ثابت  در راکتورهای بیولوژیک ضمن افزایش ظرفیت و کارایی تصفیه، موجب افزایش مقاومت فرایند نسبت به شوک های هیدرولیکی، آلی و سمی می شود. از مزایای استفاده از پکینگ مدیاا کاهش فرار لجن مفید و کاهش هزینه ساخت می باشد و در انواع مختلف فرایندهای هوازی و بی هوازی و چربی گیری و همچنین صنایع دیگر از جمله برج های خنک کننده، برج های گاز زدایی، برج های تماس مایع و گاز کاربرد دارند.

پکینگ مدیاها به روش بیولوژیکی نیترات و امونیاک آب را حذف و آن را تصفیه می کنند به همین علت در استخرهای پرورش ماهی نیز کاربرد دارند.