فلز سنگین چیست؟

فلز سنگین به دسته ای از فلزات یا شبه فلزات سمی و خطرناک که به علت ویژگی غیر قابل تجزیه دارای اثرات سویی بر محیط زیست و جانداران دارد.
این فلزات دارای وزن مخصوص بالای 6 گرم بر سانتی متر مکعب و جرم اتمی بالای 50 دارد.

فلز سنگین به دسته ای از فلزات یا شبه فلزات سمی و خطرناک که به علت ویژگی غیر قابل تجزیه دارای اثرات سویی بر محیط زیست و جانداران دارد.

راه های ورود فلزات سنگین به محیط زیست چیست؟

فلزات سنگین بیشتر از طریق فاضلاب آلوده وارد محیط زیست و پهنه های آبی می شود. این فلزات یکی ازعوامل آلوده کننده محیط زیست می باشد که در فاضلاب های صنعتی به وفور یافت می شود.
ازجمله صنایع مهم که در فاضلاب خروجی آن ها فلز سنگین یافت می شود می توان صنعت آبکاری را نام برد.
از دیگر عوامل ورود این فلزات در طبیعت می توان افزایش استفاده از کود و سموم کشاورزی حاوی این فلزات و شبیه فلزات نام برد.
ذرات این فلزات قابلیت جابجایی توسط هوا از مکانی به مکانی دیگر را نیز دارند.

خظرناک ترین عناصر سنگین:

سرب، جیوه، کادمیموم و آرسنیک از جمله خطرناک ترین عناصر سنگین هستند که تاثیرات بسزایی بر سلامت جامعه انسانی و محیط زیست دارد.
این فلزات به علت سمیت، کاربرد، توزیع وسیع، بیشترین خطر را از جنبه محیط زیستی دارند.
این فلزات قابلیت بزرگ نمایی زیستی بالایی دارند و غیر قابل تجزیه اند.

اثرات فلزات سنگین بر انسان:

در صورت ورود به بدن انسان باعث بروز بیماری هایی از جمله مسمومیت، سرطان، میناماتا و ایتای ایتای و غیره می شود.
انتقال از طریق رنجیره غذایی یکی از راه های ورود فلز سنگین به بدن انسان می باشد در واقع فلز سنگین از طریق مصرف آب و غذا وارد بدن انسان و حیوانات می شود. تجمع زیستی فلزات سنگین و سمیت آن ها یکی از مهم ترین معضلات محیط زیستی می باشد.
فلز کادمیوم در بدن جایگزین کلسیم در استخوان می شود و سپس موجب پوکی استخوان و همچنین به کلیه و ریه آسیب می زند.
فلز سرب هم در استخوان رسوب می کند اما حساس ترین اندام ها برای این عنصر سیستم عصبی، کلیه و مغز می باشد.

اثرات فلزات سنگین بر جانوران:

مقدار تجمع این فلزات در بدن جانداران به عوامل مختلفی مانند: مرحله تولد، متابولیسم، سن و گونه بستگی دارد.
پستانداران کوچک مانند جوندگان قادرند طیف وسیعی از آلاینده هارا در بدن خود جمع آوری کنند و الگوی توزیع عناصر سنگین در اندام های مختلف جوندگان شبیه انسان است و از جوندگان برای مانیتورینگ آلودگی محیط زیست و همچنین ارزیابی خطر قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین برای مردم ساکن در یک منظقه آلوده نیز استفاده می شود.
پرندگان در مواجهه با غلظت بالای فلز سنگین دچار اختلال سلامتی و مرگ و میر می شود و در غلظت های پایین مواجهه باعث اختلال در تولید مثل، افزایش حساسیت به بیماری و تغییرات رفتاری و اثرات نامطلوبی بر رشد جنین، جوجه گیری و بقای مرغابی ها دارد.
به دلایل گفته شده حذف و کنترل فلز سنگین از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت انتشار این آلاینده به محیط زیست سلامتی انسان و سایر جانداران به خطر می افتد. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی شرکت صدرآب متناسب با کیفیت فاضلاب خروجی کارخانجات و صنایع طراحی و تولید می شوند و با توجه به طراحی اختصاصی، در حذف آلاینده ها بالاترین کارایی و راندمان را دارند. شرکت صدرآب قادر به تولید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از جمله صنایع آبکاری، نساجی، صنایع غذایی، دامداری، کشتارگاه، دارویی، صنایع شیمیایی و غیره است.

امتیاز دهید post

دیدگاه ها غیر فعالند