مخازن FRP چیست؟

مخزن FRP دسته ای از کامپوزیت ها که از فیبرهای پلیمری تقویت شده ساخته شدند. مخازن FRP مخفف Fiber-reinforced plastic است.

مخازن frp دوجداره که لایه داخلی آن از جنس پلی اتیلن و جداره بیرونی آن از کامپوزیت است.

لایه پلی اتیلن نسبت به عوامل محیطی و خورنده نظیر اسیدها و آب مقاوم بوده و جدار بیرونی مخزن از الیاف شیشه یا الیاف نانو کربن همراه با رزین اپروکسی یا پلی استر تولید و ساخته می شود. الیاف توسط رزین به دور مخزن  FRP منسوخ و بافته می شود. در سایزهای بزرگ مورد مصرف برای تصفیه آب و فاضلاب می باشد.

اشکال الیاف:

• حصیری

• سوزنی

• خرد شده

این مخازن در اندازه ها و ابعاد مختلف برای مصارف گوناگون نظیر: خانگی، صنعتی، نیمه صنعتی ساخته و تولید می شود. کامپوزیت ها متشکل از 2 جز زمینه و تقویت کننده می باشند که در جز زمینه از مواد پلیمری مانند پلی اتیلن و در تقویت کننده ها مواد گرماسخت مانند رزین و الیاف شیشه مورد مصرف قرار می گیرند.

انواع رزین های سخت:

• رزین های ارتوفتالیک

• رزین های ایزوفتالیک

• رزین های بیسفنولیک

• رزین های تریفتالیک

• رزین های وینیل استر

• رزین های تاخیری در برابر آتش

• رزین های پلی استر

• رزین های اپوکسی

• رزین های پلی اورتان

کاربرد مخازن:

♦ فیلتر شنی

♦ فیلتر کربنی

♦ سختی گیر

فیلتر شنی:

فیلترشنی دستگاهی که با فیلتراسیون فیزیکی آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن می شود، این ذرات معلق شامل: پلانکتون ها، باکتری ها، ذرات حاصل از خوردگی می باشد.

در این دستگاه، آب حاوی ذرات معلق را از بستری از ذرات شن و یا سیلیس عبور می دهند. در اثر عبور آب از خلل و فرج بین ذرات شن، مواد معلق آب گیر کرده و آب تقریبا عاری از مواد معلق می شود.

موارد کاربرد فیلتر شنی:

• تصفیه آب های سطحی، رودخانه ها برای تهیه آب شرب، بهداشتی و صنعتی

• تصفیه آب چاه جهت تهیه آب شرب و بهداشتی

• تصفیه آب دریا

تصفیه آب استخرها برای چلوگیری از کدر شدن آب و زلال و سفاف سازی آن

• تصفیه آب برج خنک کن( Cooling Tower) از مواد معلق نفوذی از هوا به آب مانند گرد و خاک

در استخرها پس از مدت زمانی چربی بدن و ذرات اضافی از بدن انسان نظیر مو، پوست، و … و یا ذرات اضافی از محیط وارد آب استخر می شوند. فیلتر شنی با تصفیه آب به صورت فیزیکی و عبور دادن آن از سیلیس در طی چندین مرحله و حذف ذرات ناخالص بر روی سطح سیلیس آب ورودی به استخرها را تصفیه کند.

در سیستم های RO، به منظور کاهش اثرات منفی ذرات ناخالصی موجود در آب خوراک بر روی ممبرین ها، استفاده از فیلتر شنی امری ضروری و واجب است.

فیلتر کربنی:

از فیلتر کربنی برای از بین بردن طعم، بو، رنگ، مواد آلی و کلر آزاد از آب مورد مصرف قرار می گیرد. اساس کار آن جذب است. کربن به دلیل سطح فعال بالا بسیار در سیسم های جذبی کاربرد دارند. کربن فعال در مخزن های FRP به صورت بستری تهیه و آب با سرعت خطی مناسب، به کیفیت آب عبوری از فیلتر کربنی، از آن عبور می کند. پس از مدتی، سطح کربن از ذرات ناخالصی پر می شود که احیای کربن صورت می گیرد.

سختی ( Hardness):

بخشی از مواد و فلزات محلول در آب نظیر آهن، منگنز، استرانسیم، آلومینیوم (مقدار انها در آب کم می باشد)، کلسیم و منیزیم که باعث به وجود آمدن سختی آب می شوند و موجب بروز مشکلاتی در سیستم های تاسیساتی و صنعتی می شوند.

مهم ترین مشکلات در سیستم های تاسیساتی و صنعتی با وجود سختی آب:

1)باعث به خطر افتادن سلامتی انسان و تشکیل سنگ های کلیه، مثانه، سو هاضمه می شود.

2) ایجاد رسوب در دیگ های بخار و باعث کاهش راندمان و افزایش مصرف سوخت می شود.

3) ایجاد رسوب در برج های خنک کن(cooling tower)، چیلر، سیستم های حرارتی و برودتی، و کاهش راندمان و یا از کار افتادن کل سیستم

4) سختی آب باعث کاهش قدرت شویندگی و میزان کف کنندگی می شود، زیرا باعث افزایش کشش سطحی آب می شود.

5) کاهش و افت رنگ پذیری و کیفیت رنگ در صنایع نساجی و رنگرزی

متداول ترین روش برای حذف سختی آب، استفاده سختی گیر رزین های کاتیونی که می توان از مخازن جنس FRP که در داخل آن، ذرات رزین وجود دارد و داخل سطوح آن با اپوکسی پوشش داده شده تا از خوردگی، جلوگیری و باعث افزایش طول عمر دستگاه می گردد، زیرا رزین ها  وقتی در تماس با آب سخت، یون سدیم آنها با یون های رسوب گذار از قبیل کلسیم و منیزیم موجود در آب تعویض و مبادله می شود. این مبادله تا زمانی که همه سدیم رزین ها با کلسیم و منیزیم آب تعویض شوند ادامه می باند. سپس به تدریج راندمان فرایند سختی گیری کاهش می یابد. در این شرایط، رزین ها دوباره احیا و بازیابی شوند. احیا مجدد این رزین های کاتیونی با عبور محلول غلیظ کلرید سدیم از بستر رزین انجام می گیرد.

مخازن frp، مخازن فایبرگلاس، FRP Tank

مزایای مخازن FRP:

♦ دارای مقاومت مکانیکی بالا

♦ وزن کم

♦ مقاومت مناسب در برابر تغییرات گرمایی و خوردگی

♦ عایق گرمایی

♦ سطح داخلی صاف

♦ سادگی شکل دهی در اشکال پیچیده

♦ سهولت تعمیر و نگهداری

♦ مقرون به صرفه