شاید بخواهید بدانید سیستم چربی گیر چیست و با نحوه عملکرد این محصول در سیستم فاضلاب آشنا شوید. این محصول در حقیقت یک سیستم بسیار پیشرفته و مدرن است که در دستگاه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا در مراکزی مانند رستوران ها، کارخانجات لبنیات و… به دلیل وجود مقدار زیاد چربی در فاضلاب ها از این سیستم استفاده می کنند.

سیستم چربی گیر

چربی گیر چیست؟

بسیاری از شما با واژه چربی گیر آشنا شده اید اما نمی دانید منظور از آن چیست؟ این سیستم که در دستگاه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد، با فناوری های جدید ساخته شده است. از این رو بسیار مدرن و پیشرفته بوده و نقش مهمی در سیستم فاضلاب ایفا می کند.

در این دستگاه از هوای فشرده با حباب های ریز استفاده می شود تا از این طریق بتوان چربی ها را شناور سازی کرد.

با این کار به فرآیند تصفیه کمک کرده و در نتیجه فاضلاب ها با کیفیت بالاتری تصفیه می شوند. همان طور که می دانید در فاضلاب ها آلودگی های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها روغن و چربی ها هستند.

در برخی از فاضلاب ها غلظت این مواد بیش از حد بالا بوده و در نتیجه باید حتما قبل از ورود به تصفیه خانه ها از فاضلاب جدا شوند. برای این کار از سیستم چربی گیر استفاده کرده و از این طریق اجازه نمی دهند این مواد همراه با فاضلاب ها به مراکز تصفیه راه یابند.

 این مواد اگر وارد تصفیه خانه ها شوند، احتمال گرفتگی لوله ها وجود دارد و ممکن است فرآیند بیولوژیک را در این مراکز مختل کنند. از این رو نیاز است که حتما از ورود آن ها به بخش تصفیه جلوگیری شود.

کاربرد چربی گیر

سیستم چربی گیر به دلیل عملکرد بسیار مناسب و موثری که از خود نشان می دهد، بسیار کاربردی بوده و در موارد مختلفی می توان از آن استفاده کرد.

در بسیاری از صنایع چربی هایی تولید می شوند که به واسطه فاضلاب ها دفع می گردند. از این رو در تمام این صنایع می توان از این سیستم استفاده کرده و از این طریق جلوی ورود چربی ها به داخل فاضلاب ها را گرفت. به طور کلی کاربردهای چربی گیر عبارت اند از:

 • قابل استفاده در انواع رستوران ها و آشپزخانه ها
 • مناسب برای تصفیه فاضلاب کشتارگاه های دام و طیور
 • از بین برنده چربی در فاضلاب صنایع لبنی و تولید لبنیات ها
 • تصفیه فاضلاب صنایع نساجی و تولید مواد آرایشی و بهداشتی
 • تصفیه صنایع پتروشیمی، پایانه ها و بنادر نفتی و پالایشگاه های نفت و گاز
 • تصفیه فاضلاب در صنعت کاغذسازی
 • قابل استفاده به جهت تصفیه فاضلاب در صنعت اتومبیل سازی و صنایع ذوب و آلیاژ فلزات
چربی گیر استیل

انواع سیستم چربی گیر

چربی گیر را در انواع و نمونه های مختلفی تولید کرده و به بازار می فرستند. مهم ترین و کاربردی ترین نمونه از این محصولات چربی گیر پلی اتیلن است.

این محصول یکی از انواع بسیار کاربردی و پر طرفدار چربی گیر ها می باشد. این محصول که مقاومت بسیار زیادی دارد، بیش تر در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که با محدودیت فضایی مواجه باشند.

این چربی گیر از جنس کوتیوب و اسپیرال کاروگیت ساخته شده و به دلیل خواصی که دارد می توان آن را در ابعاد خیلی بزرگ نیز تولید کرد. این محصول را در ظرفیت ۳ متر مکعب تا ۱۰۰ متر مکعب تولید کرده و به بازار می فرستند.

چربی گیر فایبرگلاس

یکی دیگر از انواع این محصولات، نمونه هایی هستند که با استفاده از مواد فایبرگلاس تولید می شوند. این محصولات هم به صورت افقی و هم عمودی طراحی شده و تولید می شوند.

از طرفی می توان این نوع چربی گیر ها را هم به شکل استوانه و هم مکعبی تولید کرده و مورد استفاده قرار داد.

 این نوع سیستم چربی گیر ها بسیار سبک بوده و طول عمر بالایی دارند. همچنین در برابر گرما بسیار مقاوم بوده و چربی گریز هستند.

 معمولا از این محصول در رستوران ها استفاده شده و از این طریق همه چربی ها را از فاضلاب ها جدا کرده و بعد پساب باقی مانده را به سمت تصفیه خانه ها می فرستند.

چربی گیر فایبر گلاس

سیستم چربی گیر استیل

همان طور که گفتیم این محصولات را در انواع مختلفی تولید می کنند. یکی از برترین نمونه این دستگاه ها، آن هایی هستند که با استفاده از مواد استیل تولید می شوند.

این نوع چربی گیر ضد زنگ بوده و کاملا بدون خوردگی هستند‌. از این رو می توان حداقل ۲۰ سال از آن ها استفاده کرد. البته قیمت بالای این محصول سبب شده تا کم تر مورد توجه قرار گرفته و وزن بالای آن نیز سبب می شود تا جا به جایی و شستشوی آن کمی سخت باشد.

راهنمای خرید چربی گیر

اگر قصد خرید سیستم چربی گیر را دارید اما در انتخاب نمونه مناسبی از این محصولات با چالش مواجه شده اید، خوب است با نکات و اصولی در این رابطه آشنا شوید. مهم ترین اصولی در هنگام خرید این محصولات باید به آن ها توجه داشته باشید، عبارتند از:

 • نوع کاربری

در هنگام خرید این محصولات باید به نوع کاربری آن ها توجه کنید. اگر برای مصارف خانگی از این محصولات استفاده می کنید، نمونه های زیر سینکی یا انواعی با ظرفیت کم این محصولات مناسب هستند.

در حالی که اگر برای رستوران و یا آشپزخانه های بزرگ می خواهید از این محصول استفاده کنید، باید از نمونه های با ظرفیت و راندمان بالای این محصولات استفاده کنید.

چربی گیر استیل
چربی گیر استیل
 • جنس بدنه

در هنگام خرید این محصول حتما باید به جنس بدنه آن توجه کنید. شما می توانید با توجه به نوع نیاز خود یکی از انواع فولادی، فایبرگلاس و یا پلی اتیلن این محصولات را انتخاب کرده و خریداری نمایید.

 • ظرفیت چربی گیر

حتما باید در زمان خرید به ظرفیت و میزان گنجایش آن نیز دقت داشته باشید. همچنین ابعاد آن را مورد بررسی قرار داده و با سایز فضایی که برای انجام این کار اختصاص داده اید، مقایسه کنید.

 • بودجه

این محصولات را در انواع و نمونه های مختلفی تولید می کنند. هر یک از آن ها با قیمت های خاصی به فروش می رسند، از این رو در زمان خرید باید به قیمت آن ها توجه کرده و بر اساس بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، نمونه مناسبی را انتخاب کرده و خریداری نمایید.

چربی گیر استیل کاربردی
کلام آخر درخصوص سیستم چربی گیر

چربی گیر یکی از سیستم های بسیار مدرن و امروزی است. این محصول که در سیستم فاضلاب ها به کار گرفته می شود، به خوبی چربی ها را از فاضلاب جدا کرده و اجازه نمی دهد که وارد تصفیه خانه شوند.

 با این کار از گرفتگی لوله ها و اختلال در فرآیند تصفیه در تصفیه خانه ها جلوگیری می شود. این دستگاه ها را در انواع مختلف استیل، فایبرگلاس و پلی اتیلن تولید کرده و به بازار می فرستند. هر یک از این محصولات دارای خصوصیات منحصر بفردی بوده و دارای مزایا و معایبی هستند.

سوالات متداول برای چربی گیر

این محصول را در ابعاد مختلفی تولید می کنند و افراد باید با توجه به حجم پساب خروجی و محل قرارگیری آن، نمونه مناسبی از این محصولات را انتخاب کرده و خریداری نمایند.

نمونه های فایبرگلاس این محصولات که قابلیت حمل به محل پروژه را دارند، قابل مونتاژ شدن نیز می باشند.

این محصولات بسیار سبک و مقاوم بوده، در کارخانه مونتاژ می شود و با هزینه های بسیار پایینی قابل اجرا است.