شاید بخواهید بدانید فرآیند تصفیه فاضلاب چگونه انجام می گیرد یا این که بپرسید چرا باید این کار صورت پذیرد؟ در این فرآیند بسیار مهم و حیاتی پسابی که قابل استفاده نیست را به آب شیرین و قابل استفاده تبدیل می کنند.

مجموعه های زیادی در این زمینه فعالیت کرده و به عنوان یک شرکت تصفیه انواع فاضلاب شناخته می شوند که یکی از برترین و شناخته شده ترین آن ها، سایت صدرآب است.

تصفیه فاضلاب
چگونگی انجام تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب چیست؟

در اولین قدم خوب است که به پرسش تصفیه انواع فاضلاب چیست؟ پاسخ دهیم. این نوع تصفیه در حقیقت فرآیندی است که طی آن پساب های خانگی و صنعتی تصفیه شده و گندزدایی می شوند. با این کار پساب ها دوباره قابل استفاده شده و یا حتی قابل شرب خواهند شد.

در این فرآیند تمام باکتری ها، آلاینده ها، سموم، آلودگی ها و مواد شیمیایی از بین می روند و در نتیجه آب برای استفاده مجدد آماده می شود. این نوع آب ها دوباره به چرخه مصرف باز گشته و فاضلاب حاصل نیز به روش های خاصی از بین می روند.

در حالت کلی این فرآیند را در دو مرحله اولیه و ثانویه انجام می دهند. در مرحله اولیه این کار، حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد مواد جامد معلق از بین می روند.

قبل از شروع مرحله دوم دوباره اکسیژن به فاضلاب تزریق می شود و شرایط برای ادامه روند تصفیه فراهم می گردد. در این مرحله نیز بیش از ۹۰ درصد از مواد جامد و مواد آلی مضر از بین رفته و آب قابل استفاده می شود.

مراحل تصفیه انواع فاضلاب به روش بیولوژيکی

شرکت تصفیه فاضلاب برای آن که پساب غیر قابل استفاده را به آب قابل مصرف تبدیل کند، اقدامات مختلفی انجام می دهد. این کار که به روش بیولوژیکی و با استفاده از لجن فعال صورت می گیرد، به شکل زیر می باشد:

 1. در مرحله اول فاضلاب وارد تصفیه خانه می شود. همان ابتدا حدود ۴۰ درصد از مواد جامد معلق در آن از بین می رود.
 2. پس از انجام تصفیه اولیه، فاضلاب وارد مخزن هوادهی می شود.
 3. در داخل این مخزن همه میکروارگانیسم ها، مواد آلی، مواد معدنی و بافت های مرده از بین می روند.
 4. در مرحله بعد فاضلاب وارد مخزن ته نشینی می شود.
 5. در داخل این مخزن همه ذرات باقی مانده از بین می روند.
 6. در نهایت نیز لجن از انتها مخزن خارج شده و به مخزن هوادهی بازگردانده می شود.

استفاده از این روش برای تصفیه فاضلاب ها با مزیت های زیادی همراه است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • فاضلاب خروجی بسیار با کیفیت بوده و قابل استفاده است.
 • این روش قابلیت تصفیه انواع فاضلاب های سمی را دارد.
 • در این روش لجن بسیار کمی تولید می شود.

نصب و راه اندازی این روش بسیار ساده است و به فضای بسیار کمی نیاز دارد.

چرا باید فاضلاب تصفیه شود؟

شاید بخواهید بدانید چرا باید تصفیه انواع فاضلاب انجام گیرد و این کار با چه هدفی صورت می پذیرد؟ مهم ترین هدف از انجام این کار با توجه به بحران کمبود آب حفظ تمیزی و پاکیزگی آب می باشد.

این روش بر خلاف بقیه راه ها، راه حل ماندگار تری بوده و می توان مشکل کمبود آب را برای کوتاه مدت و یا حتی بلند مدت برطرف کرد. در حالت کلی این اقدامات با اهداف مختلفی انجام می شود که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • حفظ رودخانه ها و آب های اقیانوس

همان طور که می دانید، رودخانه ها و اقیانوس ها برای ادامه حیات موجودات زنده بسیار مهم هستند. تصفیه فاضلاب ها در حفظ رودخانه ها و آب های اقیانوس ها نقش بسیار مهمی ایفا می کنند.

 • تفریح و کیفیت زندگی

با انجام این کار محیط زندگی و تفریح سالمی برای افراد فراهم می شود و افراد می توانند با خیالی آسوده تفریح کرده و زندگی کنند.

 • نگرانی های سلامتی

حال اگر این فرآیند به درستی انجام نگیرد، ممکن است بیماری های زیادی در بدن موجودات زنده بروز کند. باکتری ها، مواد آلی مضر و آلاینده ها از این طریق از بین رفته و در نتیجه سلامتی انسان ها تضمین می شود.

مزایای تصفیه انواع فاضلاب

تصفیه فاضلاب می تواند با مزیت های زیادی برای افراد همراه باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • یکی از مهم ترین روش های انجام این کار آن است که مواد آلی و معلق موجود در آب را از بین می برد. اگر این ذرات در آب باقی بمانند، پوسیده شده و اکسیژن محلول در آب را استفاده می کنند. با این کار ماهی ها و موجودات آبزی نمی توانند زنده بمانند.
 • با این اقدام فسفر، نیتروژن و آمونیاک که سبب سمی شدن آب می شوند، از بین می روند.
 • باکتری ها، ویروس و عوامل بیماری زا می توانند در این رابطه بسیار مخرب باشند. همین امر سبب می شود تا تفریحات انسانی و مصرف آب آشامیدنی محدود شود. این کار می تواند همه باکتری و ویروس ها را نابود کند.
 • در این فرآيند فلزاتی مانند جیوه، سرب، کادمیوم، کروم و آرسنیک از بین می روند و در نتیجه مواد سمی از آب جدا می شود.

محصولات دارویی و مواد مورد استفاده در مراقبت های شخصی از این طریق از فاضلاب ها جدا می شوند.

تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی
تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی

کاربرد های تصفیه فاضلاب

شرکت تصفیه انواع فاضلاب با اهداف مختلفی برای انجام این فرآيند اقدام می کنند. در این فرآيند انواع مواد جامد معلق در فاضلاب از بین رفته و فلزات سنگین نیز ازبه طور کامل نابود می شوند.

همچنین مواد آلی غیر قابل تجزیه نیز با روش های بی هوازی از بین می روند و عوامل بیماری زا نیز به طور کامل حذف می شوند. این کار می تواند کاربرد های زیادی داشته باشد که مهم ترین آن ها به شرح زیر هستند:

 • تصفیه برای فاضلاب های مسکونی، تفریحی و اقامتی
 • تصفیه برای فاضلاب ساختمان های اداری
 • تصفیه برای فاضلاب بیمارستان ها و مراکز درمانی
 • تصفیه پساب پالایشگاه های نفت
 • تصفیه برای فاضلاب تولید کود و آفت کش ها
 • تصفیه برای فاضلاب صنایع غذایی، کاغذسازی و مقوا سازی

مراحل تصفیه فاضلاب

شرکت تصفیه انواع فاضلاب برای انجام این فرآيند، اقدامات مختلفی انجام می دهد. این فرآیند شامل مراحل گوناگونی می شود که اولین آن جمع آوری فاضلاب است.

در گام اول این فرآيند باید فاضلاب ها جمع آوری شوند. سیستم جمع آوری این مواد توسط صاحبان مشاغل در کسب و کار های مختلف و همچنین توسط شهرداری ها و صاحبان خانه ها تامین می شود.

فاضلاب ها از این طریق جمع آوری شده و در یک ناحیه مرکزی انباشته می شوند. در نهایت نیز این مواد  از طریق سیستم های زهکشی به شرکت یا پکیج تصفیه فاضلاب منتقل می شوند.

مرحله تصفیه لجن
مرحله تصفیه لجن

کنترل بو

در این مرحله فرآيند از بین بردن بو انجام می گیرد. برای انجام این کار از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می کنند و در نتیجه بو های موجود را از بین می برند.

غربالگری

در مرحله بعدی این فرآيند، زباله های بزرگ مثل دستمال کاغذی، پوشک، بطری و… از فاضلاب ها جدا می شوند. در این مرحله همه زباله های جامد مانند شن و ماسه ها نیز از فاضلاب جدا شده و در مرکز جمع آوری زباله جمع می شود.

تصفیه ثانویه

در این بخش از فرآیند، بذر لجن به فاضلاب افزوده شده و این ترکیب در مخزن هوای بزرگی پمپ می شود. سپس مواد جامد به تجزیه کننده ها هدایت می شود. در طول این فرآيند گاز متان تولید می شود که این گاز به عنوان یک منبع انرژي در کارخانه های تصفیه مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید برق در موتور ها و برای تولید گرما در دیگ های بخار نیز می توان از این گاز ها استفاده کرد.

تصفیه ثالث

در این مرحله ۹۹ درصد از ناخالصی های فاضلاب گرفته شده و این کار با استفاده از تجهیزات و مواد شیمیایی بسیار مناسبی انجام می گیرد.

پس از انجام همه این مراحل، هنوز هم برخی از مواد در داخل فاضلاب ها باقی مانده اند. در نتیجه باید در این مرحله به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در مخلوطی از کلر و هیپوکلریت سدیم ضدعفونی می شوند. این فرآيند یک بخش جدایی ناپذیر از فرآيند تصفیه است.

تصفیه لجن

لجن حاصل از این فرآيند را در مخزن های مخصوص قرار می دهند تا آب آن ها کاملا جمع آوری شده و تثبیت شوند. پس از آن که این مواد نیز تصفیه شدند، به محیط زیست بازگردانده شده و برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند.

جمع آوری فاضلاب
جمع آوری فاضلاب
کلام آخر درباره تصفیه فاضلاب

تصفیه انواع فاضلاب با اهداف مختلفی انجام می گیرد. این کار به خوبی ذرات جامد معلق در آب را گرفته و همه مواد سمی را از آب جدا می کند. در نتیجه آب دوباره قابل استفاده شده و در موارد مختلفی به کار گرفته می شود. سایت صدرآب یکی از بی نظیر ترین شرکت های فعال در این زمینه است که می تواند فاضلاب ها را به بهترین شکل ممکن تصفیه کرده و برای استفاده مجدد آماده کند.

سوالات متداول برای تصفیه فاضلاب

اکسیژن مورد نیاز، زمان لازم برای اکسیداسیون، زمان کافی برای منعقد کردن مواد شیمیایی، نوع مواد موجود در فاضلاب و … از مهم ترین عوامل در این شرکت ها هستند.

زیرا میکروارگانیسم ها در این فرآيند در PH ۶.۵ تا ۸ بیش ترین فعالیت را دارند و خارج از این محدوده فعالیت ضعیفی از خود نشان می دهند.

سرعت جریان پساب، میزان اکسیژن بیو شیمیایی بعد از ۵ روز، مجموعه ذرات جامد معلق مخلوط در مایع، حجم تانک هوادهی از مهم ترین عوامل موثر در این زمینه هستند.