روش تصفیه آب اسمزی وارونه RO) REVERSE OSMOSIS)

اسمز معکوس چیست؟

اسمز معکوس (RO) یک فرآیند تصفیه آب جداسازی غشایی است که در آن آب تصفیه در امتداد سطح غشای تحت فشار جریان می­ یابد. آب تصفیه ­شده در غشا نفوذ کرده و جمع ­آوری می‌شود، درحالی­که آب غلیظ که حاوی ماده محلول و حل­ نشده است و از طریق غشاء جریان نمی‌یابد، به درون منبع زه­کشی تخلیه می‌شود. نیازهای اصلی فرآیند  RO یک غشا و آب تحت فشار است. سایر الزامات شامل پیش‌ تصفیه برای ازبین­ بردن ناخالصی‌های معلق و کربن برای از بین بردن کلر (که به غشا آسیب می‌رساند)، می ­باشد.

اکثر غشاها بسته به ناخالصی و ترکیب آب، 99-90% از ناخالصی‌های محلول را حذف می‌کنند.

سیستم RO، نمک، میکروارگانیسم ­ها و بسیاری از ارگانیسم­ های با وزن مولکولی بالا را ازبین ­می­ برد. ظرفیت سیستم به دمای آب، کل مواد جامد محلول در آب خوراک، فشار کارکرد و بازیابی کلی سیستم بستگی دارد.

مزایای استفاده از RO بر دیگر فرآیندهای متعارف

در مقایسه با سایر فرآیندهای رایج تصفیه آب، ثابت­ شده است که RO مؤثرترین وسیله برای از بین­بردن نمک­ها، آلاینده­های شیمیایی و فلزات سنگین مانند سرب از آب آشامیدنی است. برای آب­هایی که مجموع مواد جامد محلول آن 200 یا بیشتر است، RO نسبت به مبادله یون ازلحاظ اقتصادی به ­صرفه ­تر است. حتی در کل مواد جامد محلول کمتر از 200، برای ازبین­ بردن سیلیس و ذرات آلی این روش به روش تبادل یونی ترجیح داده می­ شود. در مقایـسه با تقطیر، RO فقط بخشـی از انـرژی کل را مصرف می­ کند و مشکلاتی ازقبیل دمای زیاد یا پوسته­ پوسته­ شدن و خوردگی را ندارد. امروزه ثابت ­شده است كه سیستم­های RO اقتصادی­ترین و كارآمدترین روش برای بهبود كیفیت آب هستند.

عملکرد و نگهداری ساده

سیستم­ های RO با توجه به مونتاژ غشاهای کاربردی آزمای ش­شده و در شرایط آماده ­به ­کار قرارمی­گیرند. این سیستم برای کارآیی بیشتر طراحی شده­ اند و کارآیی و نگه­داری آن­ها بسیار ساده ­تر از روش­ های رایج است. علاوه بر نظارت منظم و تمیز­کردن دوره­ای غشاها، بسته به کیفیت آب و اندازه سیستم و پیش ­فرآوری، غشاها باید هر یک تا سه سال تعویض­شوند. پمپ­ها همچنین به تعمیر نگهداری رایج نیاز دارند.