انواع دوزینگ پمپ

این چهار نوع دوزینگ پمپ برای فشار، مواد شیمیایی و کاربردهای مختلف با مکانیسم پمپاژ متفاوت طراحی شده اند.

1- پمپ های دیافراگم (Diaphragm pump) (تزریق ثابت) برای پر کردن و خالی کردن محفظه خود از دیافراگم ، پیستون و دریچه های موجود در ورودی و خروجی استفاده می کنند. کشیدن در پیستون محفظه را پر می کند و مقدار مشخصی از مواد شیمیایی با سرعت از پیش تعیین شده(معمولاً درصدی از حداکثر سرعت جریان) تزریق می شود ، برخی از مدل های پمپ قادر به نرخ دوز متغیر هستند.

2- پمپ های دیافراگم (پالس تزریق) همچنین از مکانیسم دیافراگم استفاده می کنند ، اما به جای یک جریان ثابت ، یک کویل سولونوئید ماده شیمیایی را می گیرد و آن را در پالس ها تزریق می کند. سرعت جریان ، مدت زمان بین پالس ها است. از پمپ تزریق ثابت دقیق تر است اما از نظر طراحی ساده و ارزان است.

3- پمپ های لوب حجم مشخصی از مایعات را از طریق پروانه های چرخ دنده مشبک به دست می آورند. به اندازه یك پمپ دیافراگم دقیق نیست و فقط برای مایعات دارای گرانروی بالا مناسب است كه برای به حداقل رساندن سایش خود روغنکاری می كنند. آنها برای نرخ جریان کم ساخته نمی شوند ، زیرا اطمینان از صحت کار دشوار است.

4- پمپ های پریستالتیک برای دوز گرفتن بسیار دقیق هستند. یک لوله خم انعطاف پذیر اجازه عبور مایع را می دهد و جریان با یک غلتک کنترل می شود که با استفاده از بازوی مکانیکی در قسمت خارجی حرکت می کند. این محصول درون لوله را به داخل لوله دوز و جریان اصلی مایعات سوق می دهد.

 

 

دیدگاه ها غیر فعالند