(Total Suspended Solids (TSS کل مواد جامد معلق

یکی از پارامترهای مهم در سنجش آب و فاضلاب می باشد. هرچه عدد TSS بالاتر باشد بدین معنا می باشد که آب یا فاضلاب حاوی مواد جامد معلق بسیاری است که باعث آلودگی می شود. TSS بالا در آب های جاری (رودخانه ها) باعث عدم عبور نور خورشید به کف آب و رشد نکردن مناسب لجن و به روش های دیگر به زندگی آبزیان آسیب می رساند.

TSS معمولا توسط آشغالگیر دانه درشت و دانه ریز و یا فیلترها به دام می افتند. در پساب بیمارستانی و کشتارگاه ها معمولا TSS بالایی دارند، در اکثر بیمارستان های موجود در ایران بعلت نداشتن آشغالگیر مناسب مواد جامد معلق درشتی مانند: سرنگ، دستکش، باند و… وارد حوضچه های هوادهی شده و راندمان تصفیه فاضلاب را پایین می آورد و فاضلاب کشتارگاه ها آنان هم بدلیل نداشتن آشغالگیر مناسب و فیلترهای نامناسب برای سیستم مواد جامد معلقی بسیاری وارد سیستم می شود. این مواد در اکثر اوقات باعث انسداد در لوله ها و خرابی وسایل مکانیکی می شوند، در نتیجه باید مانع ورود این مواد به داخل سیستم شویم.

TSS یا کل مواد جامد معلق چیست؟

امروز برای جلوگیری از ورود این مواد آشغالگیرهایی با اندازه و شکل های مختلف طراحی و تولید می شود. 

مشکلات TSS بالا در تصفیه خانه ها

  • باعث انسداد لوله، پمپ و پمپ ایرلیفت می شود

  • خروجی فاضلاب حاوی آلودگی می شود

  •  پایین آمدن عملکرد تصفیه

  • باعث افزایش دمای سطح آب می شوند، زیرا ذرات معلق گرما را از نور خورشید جذب می کنند و باعث کاهش سطح اکسیژن محلول می شود

استاندارد TSS

استاندارد TSS در تخلیه به آبهای سطحی و استفاده برای آبیاری متفاوت است. در تخلیه به آب های سطحی 40 (لحظه ای 60) و استفاده برای آبیاری 100 می باشد.