آمونیوم کلرابد نمک سفید رنگ ، به شکل بلور و بی بو است.

این ترکیب غیر آلی در آب و الکل حلال بوده و به عنوان یک عامل اسیدی شناخته میشود  . فرمول شیمیایی این نمک به صورت Na4Cl است. آمونیوم کلراید یا نشادر در صنعت دباغی ، باطری ها ، داروسازی ، کود ، آبکاری ، برای حفظ PH کاربرد دارد.

این کانی عمدتا در سوزاندن زباله‌های زغال‌سنگ به علت چگالش گازهای ناشی از زغال‌سنگ بوجود می آید.  این ماده به عنوان عامل طعم دهنده در شیرین بیان استفاده می شود. آمونیوم کلرید محصول واکنش هیدروکلریک‌اسید و آمونیاک است. 

سالانه در ژاپن بیش از 230،000 تن کلرید آمونیوم تولید می شوند که بیشتر آن در کشت برنج استفاده می شود. با این حال، آمونیوم کلراید نمک بی بویی است که کاربرد های دیگری دارد ، مانند استفاده در تولید محصولات پاک کننده شخصی، بازیافت، در فلزات، دارو، به عنوان یک عامل طعم دهنده در صنعت مواد غذایی و به عنوان الکترولیت در باطری ها است.

کلرید آمونیوم به عنوان یک منبع نیتروژن در کود، عمدتا برای محصولات برنج و گندم در آسیا استفاده می شود. این ماده نیز  در آتش بازی و مواد منفجره  مورد استفاده است. در صنایع غذایی، کلرید آمونیوم به عنوان افزودنی مواد غذایی و مواد مغذی مخمر در ساخت نان استفاده می شود. این یک مکمل غذایی برای مخمرها و بسیاری از میکروارگانیسم ها است.

آمونیوم کلرید را می توان در شامپو، رنگ مو و سفید کننده، پاک کننده، مواد شوینده، و همچنین روغن های حمام و نمک یافت.

آمونیوم کلراید -ammonium chloride