01144248260_01144231902_09119191911
info@sadrabco.com

استفاده از سودسوزآور در کاهش سختی آب گاهی به جای آهک و سودا از سودسوزآور استفاده می شود که واکنش های مربوط بصورت زیر است:

ادامه مطلب

هدایت الکتریکی آب (EC) هدایت الکتریکی یا کنداکتیویته آب نشان دهنده توانایی عبور جریان برق از آب است.

ادامه مطلب

کمک منعقدکننده ها ثابت شده است که گروهی از پلی الکترولیت ها (مولکول هایی با زنجیر طولانی) می توانند کارایی مواد منعقدکننده را در حذف رنگ و مواد آلی و کدورت بهبود بخشند. این مواد ممکن است کاتیونی و آنیونی و یا غیر یونی باشند.

ادامه مطلب

عوامل موثر در کیفیت و کمیت رسوب عوامل زیادی در مقدار رسوب ایجاد شده و نیز کیفیت آن (از نظر نرم یا سفت بودن، چسبنده و غیرچسبنده بودن) اثر دارند از جمله:

ادامه مطلب

مزایا و تفاوت های پکیج کامپوزیت نسبت به پکیج ها ی دیگر 1-پکیج کامپوزیت FRP  دارای قابلیت نصب دفنی و سطحی می باشد. برخلاف پکیج های کاروگیت پلی اتیلنی که نصب آن با الزام به مدفون سازی پکیج مواجه خواهد بود.

ادامه مطلب

املاح محلول در آب و اثرات آنها برخی از املاح به طور طبیعی در آب وجود دارند و برخی دیگر از املاح در خلال فرایند تصفیه وارد آب می شوند. بنابراین لازم است در پایان تصفیه و یا قبل از مصرف اب، آن را از نظر کیفی کنترل نمود.

ادامه مطلب

میکروارگانیسم ها قبلا تمام موجودات زنده جهان را به دو دسته گیاهان و جانوران تقسیم می کردند. تا اینکه در قرن نوزدهم میلادی دریافتند که موجودات زنده دیگری وجود دارند و دارای خواص مشترکی از هر دو گروه گیاهان و حیوانات می باشند و این موجودات را میکروارگانیسم ها نامیدند. میکروارگانیسم ها شامل ویروس ها، جلبک ها، قارچ ها، پروتوزوئرها، باکتری ها و ... می باشند. باکتری ها بر اساس منبع تغذیه شان به دو گروه تقسیم بندی می شوند:

ادامه مطلب

ضدعفونی کردن آب وقتی که آب از مراحل مختلف تهیه می گذرد بسته به چه مصرفی برسد باید در حد لزوم ضدعفونی شود. منظور از ضدعفونی کردن، از بین بردن کلیه عوامل بیماری زا از طریق اضافه کردن عوامل فیزیکی و شیمیایی می باشد. برای آبهای آشامیدنی، ضدعفونی کردن آب بسیار ضروری است. میکروارگانیسم های آب در حضور موادغذایی به سرعت تکثیر می شوند و گاهی حتی یکی از آن ها باعث بیماری می شود و یا در صورت بروز بیماری به علت بعضی موادشیمیایی آب، ورود میکروارگانیسم های بیماری زا باعث تشدید بیماری می شوند.از این رو ملزم دانسته اند که آب آشامیدنی و یا آبی که در تهیه غذا به کار می رود و یا از آن در مصارف بهداشتی استفاده می شود باید کاملا عاری از هرگونه عامل بیماری زا باشد.

ادامه مطلب

سپتیک تانک شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که یک دستگاه یا پکیج و در کل انواع سپتیک تانک از نوع سپتیک تانک بتنی ، سپتیک تانک کامپوزیتی ، سپتیک تانک پلی اتیلنی و سپتیک تانک فایبر گلاس چگونه در روند تصفیه فاضلاب نقش دارند و روش تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک ها چگونه است. سپتیک فاضلاب خانگی از رایج ترین انواع سپتیک تانکهای موجود در بازار است و بر اساس میزان حجم فاضلاب ورودی ابعاد آن متغیر خواهد یود. هرچه حجم فاضلاب بیشتر باشد الزاما سپتیک تانک ها در ابعاد بزرگتری ساخته می شوند . ازین رو لحاظ فضای مورد نیاز در طراحی سپتیک تانک از ضروریات جانمایی و تعیین مکان نصب آن می باشد.

ادامه مطلب

صاف کردن صاف کردن عبارت است از عبور دادن آب از بسترهای متخلخل که در اثر آن مواد معلقی که ابعاد آنها بزرگتر از تخلخل لایه ها می باشد در سطوح متخلخل گرفته می شوند. این مواد معلق عبارتند از: گل و لای، پلانکتونها، رنگ و مواد آلی و دیگر موادمعلق. از زمان های قدیم استفاده از صافی برای زلال کردن آب و به دست آوردن آبی با ظاهر مطلوب مورد توجه بوده است. اولین وسایل صاف کردن استفاده از پارچه های مخصوص و سیفون های فیتیله ای بوده است.

ادامه مطلب

تصفیه بیولوژیکی هوازی در این روش میکروارگانیسم ها عامل اصلی واکنش های تجزیه مواد آلی و کاهش آلودگی هستند. این عمل نیاز به اکسیژن دارد که باید به طور مداوم به محیط (فاضلاب) وارد شود. هدف اصلی در تصفیه بیولوژیکی کاهش اکسیژن مورد نیاز (BOD) است و مقدار اکسیژن مورد نیاز در تصفیه بیولوژیکی هوازی بستگی به کاهش مقدار BOD مورد نظر در تصفیه خانه دارد. سیستم های تصفیه بیولوژیکی هوازی شامل هوادهی و تولید لجن فعال، صافی های بیولوژیکی، استخرهای اکسیداسیون و سیستم های چرخان می باشد.

ادامه مطلب

سیستم جمع آوری و تصفیه لجن لجن تولیدی در تصفیه خانه های فاضلاب یکی از مشکلات و خود آلاینده مهمی می باشد. رسوبات و لجن تولیدی دارای بار آلی زیاد بوده و باید تصفیه و به روش بهداشتی دفع گردند.

ادامه مطلب

مراحل کلرزنی کلرزنی مقدماتی بلافاصله بعد از ورود آب خام به تصفیه خانه کلرزنی مقدماتی انجام می گیرد و به انعقاد و ته نشینی موادمعلق کمک کرده و راندمان کار صافی ها را افزایش می دهد.

ادامه مطلب

کیفیت آب برای پرورش ماهی آب مطلوب و مناسب پرورش ماهی، آب زنده یا آب قابل زیست است که دارای موجودات زنده می باشد و تولیدات طبیعی آن مصرف تغذیه ماهی می شود. آب چاه های عمیق، آب زنده نیست زیرا فقط حاوی املاح معدنی می باشد و موجودات زنده در آن دیده نمی شود.

ادامه مطلب

باکتری ها و ویروس ها فاضلاب شهری، ناقل باکتری ها و ویروس های بیماری زا هستند و اگر با آب مصرفی مخلوط گردند مشکلات عدیده ای را برای بهداشت عمومی جامعه به وجود می آورند. بیماری های نظیر وبا، اسهال، عفونت های روده ای و کبدی از جمله بیماری های هشتند که از طریق آب آلوده به وجود می آیند.

ادامه مطلب

فرآیندهای تصفیه فیزیکو شیمیایی این فرآیند شامل فرآیند جذب سطحی، اسمز معکوس، رزین های تبادل یون و الکترودیالیز است سه مورد آخر در فصل های پیشین به طور مفصل توضیح داده شده است و اکنون به بررسی جذب سطحی می پردازیم.

ادامه مطلب

ته نشيني يكي از مهمترين مراحل تصفيه آب، استفاده از حوض هاي ته نشيني است كه به منظور جداسازي مواد معلق ريزو درشت و نيز كلوئيدهاي منعقد شده مورد استفاده قرار مي گيرند كه اين عمل با كمك نيروي وزن انجام ميگيرد.

ادامه مطلب

میکروفیلتراسیون(MF) میکروفیلتراسیون فرآیندی است که در آن اندازه حفرات بین 10-1/0 میکرون بوده و میکروارگانیزم ها نمی توانند از آن عبور کنند. این فرآیند برای جداسازی موادی با سایز کلوئیدی می باشد که از مکانیسم غربال گری رای باقی ماندن ذرات بزرگتر از اندازه قطر حفرات استفاده می نماید.

ادامه مطلب

اولترا فیلتراسیون(UF) اولترافیلتراسیون بیشتر در جداسازی محلولی که به صورت مخلوطی از مواد مطلوب و نامطلوب است، به کار می رود. اولترافیلتراسیون تاحدی بستگی به عواملی چون بارو اندازه ذرات دارد.

ادامه مطلب

نانوفیلتراسیون(NF) نانوفیلتراسیون شکلی از فیلتراسیون است که غشاءها را به منظور جداسازی سیالات یا یون های گوناگون به کار می گیرد.

ادامه مطلب